Agaricus macrosporus

Од Википедија — слободната енциклопедија
Agaricus macrosporus
Научна класификација [ у ]
Царство: Габи
Оддел: Столпчести габи
Класа: Агарикомицети
Ред: Ресести габи
Семејство: Шампињони
Род: Шампињон
Вид: Agaricus macrosporus
Научен назив
Agaricus macrosporus
(F.H.Møller & Jul.Schff.) Pilát (1951)
Синоними[1]

Psalliota arvensis subsp. macrospora F.H.Møller & Jul.Schäff. (1938)
Psalliota macrospora (F.H.Møller & Jul.Schäff.) F.H.Møller (1951)
Agaricus albertii Bon (1988)

Agaricus macrosporus
Научна класификација
Царство: Fungi
Колено: Basidiomycota
Класа: Agaricomycetes
Ред: Agaricales
Семејство: Agaricaceae
Род: Agaricus
Вид:
A. macrosporus
Биномен назив
Agaricus macrosporus

(F.H.Møller & Jul.Schff.) Pilát (1951)
Синоними[2]

Psalliota arvensis subsp. macrospora F.H.Møller & Jul.Schäff. (1938) Psalliota macrospora (F.H.Møller & Jul.Schäff.) F.H.Møller (1951) Agaricus albertii Bon (1988)

Agaricus macrosporus
Погледајте го шаблонот „Mycomorphbox“ што го создава следниов список
float
Миколошки одлики
Agaricus macrosporus
жабри на химениум
капа е конвексна
химениумот е бесплатен
стип има прстен
отпечатокот на спори е виолетово-кафеав
јадливост: за јадење

Agaricus macrosporus е ретка, јадлива печурка која се наоѓа од јуни на дрвени рабови и на ливади.

Опис[уреди | уреди извор]

Белата капа е хемисферична и бела кога е млада, но подоцна се израмнува до 25 години, станува жолтеникава или кафеава. Неговото месо е многу густо. Жабрите се розово сиви кога се млади и стануваат кафеави со возраста. Спорите се со димензии 12 на 6 мм и се виолетово-кафеави и во облик на бадем. Стеблото е силно и густо, со широк прстен. Може да мери од 8 до 12 см. во висина и до 3 см. во пречник.

Месото е бело со благ вкус и мирис на анасон, а при сечењето полека станува портокалово.

Слични видови[уреди | уреди извор]

Постои опасност оваа печурка да се помеша со смртоносниот отровен луковичен агарик Amanita phalloides и Amanita pantherina. Agaricus excellens се разликува по повисоките и потенки шипки кои се шарени по должина. Agaricus augustus нема чисто бело капаче кај младите примероци.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Список на видови <i id="mwKA">Agaricus</i>

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име urlMycoBank: Agaricus macrosporus.
  2. Kaygusuz, Oğuzhan; Kaygusuz, Meruyert; Dodurga, Yavuz; Seçme, Mücahit; Herken, Emine Nur; Gezer, Kutret (2017-01-05). „Assessment of the antimicrobial, antioxidant and cytotoxic activities of the wild edible mushroom Agaricus lanipes (F.H. Møller & Jul. Schäff.) Hlaváček“. Cytotechnology. 69 (1): 135–144. doi:10.1007/s10616-016-0045-4. ISSN 0920-9069.