Afro-Cuban All Stars

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Afro-Cuban All-Stars (Афро-Кјубан Ол Старс) е кубанска музичка група под водство на Хуан де Маркос Гонзалез (некогашен тресист за Sierra Maestra). Нивната музика е мешавина од сите стилови на кубанската музика, во кои спаѓаат и болеро, чачача, салса, сон монтуно, тимба, гвахира, данзон, румба и абакуа. Групата особено се прочула на меѓународната сцена со нивниот албум од 1997 наслофвен како A Toda Cuba Le Gusta, кој бил снимен на снимањата на Buena Vista Social Club. Негови членови биле Рубен Гонзалез, Ибрахим Ферер, Раул Планас, Пио Лејва, Мануел „Пунтилита“ Ликеа, Јанко Пизако и од скоо Каридад Иерезуело и Педро Калво.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]