Прејди на содржината

A Hard Day's Night (албум)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„A Hard Day's Night“
Студиски албум од Битлс
Издаден10 јули, 1964
СнименAbbey Road and Pathé Marconi Studios
29 јануари 1964 - 3 јуни 1964
ЖанрРокенрол
Издавачка куќаParlophone
ПродуцентЏорџ Мартин
Битлс — Хронологија
With The Beatles
(1963)
A Hard Day's Night
(1964)
Beatles for Sale
(1964)

A Hard Day's Night е третиот албум издаден од Битлси. Издаден е на 10 јули 1964 во Обединетото Кралство и е саундтрак за истоимениот филм на Битлси, прв од нивните пет филма. Во САД албумот е издаден на 26 јуни. A Hard Day's Night е првиот албум на Битлси на којшто нема преработки од други музичари, а сите песни се на двојката Мекартни-Ленон. Ринго Стар и Џорџ Харисон немаат свои песни на овај албум.

Фразата A Hard Day's Night му се припишува на Ринго Стар, кој по подолго работење излегол од студиото со зборовите „It's been a hard day“ (Ова беше тежок ден), но кога видел дека надвор е темно додал само „night“ (ноќ). Албумот е на 5-тото место на најдобрите британски албуми според списанието „Q“ (Кју) и на 388. место на списокот на најдобри албуми според магазинот Rolling Stone (Ролинг Стоун).

Песни[уреди | уреди извор]

Прв диск[уреди | уреди извор]
 1. A Hard Day's Night - 2:34
 2. I Should Have Known Better - 2:43
 3. If I Fell - 2:19
 4. I'm Happy Just to Dance with You - 1:56
 5. And I Love Her - 2:30
 6. Tell Me Why - 2:09
 7. Can't Buy Me Love - 2:12
Втор диск[уреди | уреди извор]
 1. Any Time at All - 2:11
 2. I'll Cry Instead - 1:46
 3. Things We Said Today - 2:35
 4. When I Get Home - 2:17
 5. You Can't Do That - 2:35
 6. I'll Be Back - 2:24

Снимање и продукција[уреди | уреди извор]