Aнгун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Aнгун
Anggun
Биографски податоци
Родено имеAнгун Cипта Cасми
Роден(а)29 април 1974
Жанровипоп
Занимањапејач, текстописец, музичар
Инструментивокал
Период на активност1986-денес
Мреж. местоanggun.com

Aнгун Cипта Cасми (индонезиски: Anggun Cipta Sasmi; р. 29 април 1974) — индонезиска пејачка која денес живее и работи во Франција. Ја започна својата кариера појавувајќи се на сцената Ancol на возраст од седум, а снимен албум на децата две години подоцна. Под водство на музичари ан натоно, Aнгун го сними својот прв студиски албум во Индонезија, со насловDunia Aku Punya во 1986 година. Меѓутоа, името на новиот Aнгун долета по објавувањето на единствениот наслов "Dream" во 1989 година. На многу рана возраст Aнгун успеа да стигнат до врвот на својата популарност како пејач камен во Индонезија со награда таа доби "Најпопуларни Индонезиски Уметникот 1990-1991".

Aнгун солистички концерт во зградата кога Ле Тријанон, Париз, Франција, на 13 јуни, 2012.

Во 1994 година, Aнгун одлучи да ја напушти Индонезија и реализација на неговиот сон да стане меѓународен уметник. Со помош на Ерик Benzi, еден од главните производител на Франција, во 1997 година, Aнгун успешно го издава својот прв меѓународен албум со наслов снег на Сахара во 33 земји низ целиот свет, вклучувајќи го и САД е глобален музика Мека. Од тогаш Aнгун има произведено пет меѓународни албуми беа снимени во мулти-јазици, особено на англиски и француски. Покрај тоа, тој има снимено соработки со многу странски уметници, вклучувајќи ги Хулио Иглесијас, Питер Габриел и Pras Мишел на групата на Fugees. Aнгун исто така, се пее директно со Брајан Адамс, Селин Дион, Шарл Азнавур, Дејвид Фостер, и други светски музичари.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Индонезиски јазик студиски албум[уреди | уреди извор]

Англиски јазик студиски албум[уреди | уреди извор]

Француски јазик студиски албум[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: