Главна страница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Добре дојдовте на Википедија

слободната енциклопедија што може секој да ја уредува
имаме 93.505 статии на македонски јазик
Избрана статија за оваа седмица
Moscow Kremlin from Kamenny bridge.jpg

Московски Кремљ (руски: Московский Кремль) — историски комплекс кој се наоѓа во центарот на Москва, Русија. Самиот комплекс е опкружен од реката Москва од југ, црквата Свети Василиј и Црвениот плоштад на исток, до Александровата градина на запад. Овој кремљ е најпознатата руска тврдина, во чиј состав се наоѓаат четири палати и четири катедрали. Самата тврдина е обиколена од Кремљските ѕидини, на кои пак се поставени дваесет кули.

Самиот назив за Кремљ честопати се користи како метоним на владата на Советскиот Сојуз (1922-1991), бидејќи во тоа време овде се наоѓале работните канцеларии на генералните секретари, премиери, претседатели, министри и комесари. Денеска, комплексот служи како официјална резиденција на претседателот на Русија.

Во текот на своето постоење, Московскиот Кремљ доживеал голем број на реконструкции. Изгледот на тврдината на неколку пати бил менуван. Секоја ера од историјата на Русија и владетелите кои управувале со него, оставале своја трага во изградбата и развојот на градот. Најголеми заслуги за развојот и опстојувањето на Московскиот Кремљ им се препишува на: Иван III Василевич, Катерина Велика и Николај I. (Дознајте повеќе...)


Слика и снимка на денот
Southern warthog (Phacochoerus africanus sundevallii) male.jpg
Брадавичеста свиња (Phacochoerus africanus sundevallii) во резерватот Цвалу Калахари, ЈАР.

Лошата девојка — американски нем филм од 1919 г.
Дали сте знаеле…

Занимливости од содржините на Википедија:

Алеф-нула — најмалиот бесконечен кардинален број
На денешен ден…

Денес е 21 март 2018 г.

Настани:

1413  Хенри V станува крал на Англија.
1829  Во земјотресот што ја зафати Шпанија загинаа 6.000 луѓе.
1884  Во Франција се легализирани синдикатите.
1918  Прва светска војна - Започнува втората битка на реката Сома.
1960  Во јужноафриканскиот град Шарпвид, расистичката полиција отвори оган врз демонстрантите, припадници на црната раса, кои протестираа против дискриминаторските закони во таа земја. Притоа беа убиени 69 луѓе, а ранети околу 200. Во спомен на овој трагичен настан, Генералното собрание на ОН го прогласи 21 март за Меѓународен ден на борбата за отстранување на расната дискриминација.
1963  Затворен е најозогласениот затвор Алкатраз во Сан Франциско, Калифорнија.
1977  Индиската премиерка Индира Ганди поднесе оставка на функцијата.
1990  Намибија (поранешна Југозападна Африка) по 75 години стекна независност од Јужноафриканската Република.
1994  Владата на Република Македонија донесе одлука за пристапување на Република Македонија кон постојаниот комитет за информирање за индустриска сопственост на Светската организација за интелектуална сопственост.
1998  Основана е Демократската алтернатива.
1999  Бертранд Пикард и Брајан Џонс стануваат првите кои го обиколиле светот во летечки балон.
2000  Поглаварот на Римокатоличката црква папата Јован Павле II допатува во прва официјална посета на Израел.
2006  Градскиот совет на општина Битола донесе одлука за промена на грбот на градот.
2013  Џастин Велби устоличен како Архиепископ Кантербериски - поглавар на Англиканската црква.
2014  Крим влегува во состав на Руската Федерација како Република Крим, по референдумот од 16 март истата година, каде огромно мнозинство од народот искажало поддршка за отцепување од Украина и припојување кон Русија.

Родени:

1713  Франсис Левис — американски пејач.
1768  Жозеф Фурје — француски математичар и физичар.
1801  Марија Тереза од Тоскана — кралица на Сардинија.
1806  Бенито Хуарез — претседател на Мексико.
1817  Жозеф Пуларт — белгиски архитект.
1839  Модест Мусоргски — руски композитор.
1881  Роже Мартен ди Гар — француски писател, добитник на Нобеловата награда во 1937 година.
1887  Лајош Касак — унгарски писател и сликар.
1913  Иван Горан Ковачиќ — хрватски поет.
1931  Блаже Ристовски — македонски академик.
1935  Томас Шапкот — австралиски поет, романописец и драматург.
1942  Киро Донев — македонски писател за деца.
1949  Славој Жижек — словенечки марксистички филозоф.
1954  Ирфан Беќур — македонски поет.
1958  Марлиз Гер — германска атлетичарка.
1960  Ајртон Сена — бразилски возач, светски шампион во „Формула 1“.
1961  Лотар Матеус — германски фудбалер.
1962  Метју Бродерик — американски глумец.
1963  Роналд Куман — холандски фудбалер и тренер.
1980  Роналдињо — бразилски фудбалер.
1988  Адријан Курек — полски велосипедист.
1991  Антоан Гризман — француски фудбалер.
1991  Ника Пилиев — руски фудбалер.

Починале:

1556  Томас Кранмер — водач на Англиската реформација.
1656  Џејмс Ашер — англиски архиепископ.
1762  Никола Луј де Лакај — истакнат француски астроном.
1910  Надар — француски фотограф.
1915  Фредерик Тејлор — американски машински инженер.
1936  Александар Глазунов — руски композитор и диригент.
1938  Џон Бејтс Кларк — американски економист.
1987  Роберт Престон — американски глумец.
1991  Ведат Далокај — турски архитект.
1994  Лили Дамите — француска глумица.
1994  Дак Рамбо — американски артист.
1998  Галина Улјанова — руска балерина.

Празници:

Меѓународен ден на борбата за отстранување на расната дискриминација
Што е Википедија?

Википедија е енциклопедија напишана преку соработка на многу од нејзините читатели. Таа е посебен вид на мрежно место, наречено вики, што го прави придонесот кон неа брз и лесен.

Сакате да помогнете?
Започнете со нашиот вовед!

Други области
  • Селска чешма — Централниот форум за дискусија на Википедија, место каде што можете да поставувате прашања и да давате коментари.
  • Портал на заедницата — Проекти, ресурси и активности за сите кои сакаат да се вклучат во проектот.
  • На други јазици — Википедија е повеќејазичен проект - освен на македонски, Википедија е достапна и на 285 други јазици.
Збратимени проекти

Википедија е проект на фондацијата Викимедија — непрофитна организација, која опфаќа и други проекти:

Commons-logo.svg
Ризница
Складиште на слики, снимки и други мултимедијални содржини
Wikinews-logo-51px.png
Викивести
Вести со права за слободна употреба
Wiktionary-logo-51px.gif
Викиречник
Речник и лексикон
Wikiquote-logo-51px.png
Викицитат
Збирка на цитати
Wikibooks-logo-35px.png
Викикниги
Учебници и прирачници со права за слободна употреба
Wikisource-logo.png
Викиизвор
Библиотека на дела со права за слободна употреба
Wikispecies-logo-35px.png
Викивидови
Именик на видови
Wikiversity-logo-41px.png
Викиуниверзитет
Материјали и активности за учење со права за слободна употреба
Wikimedia-logo-35px.png
Мета-вики
Усогласување на проектот „Викимедија“
Wikidata-logo.svg
Википодатоци
База на слободни знаења
Wikivoyage-logo.svg
Википатување
Отворен туристички водич