989 Швасманија

Од Википедија — слободната енциклопедија
989 Швасманија
Откривање
ОткривачАрнолд Швасман
Откриено воБергедорф (Хамбург)
Откриено18 ноември 1922
Ознаки
1922 MW
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (JDCT 2453600,5)
Афел3,330 ае
Перихел1,986 ае
2,658 ае
Занесеност0,253
4,333 г
28,262°
Наклон14,726°
243,599°
165,307°

989 Швасманијаастероид кој кружи околу Сонцето. Откриена е на 18 ноември 1922 во Бергедорф, Хамбург од германскиот астроном Арнолд Швасман .

Надворешни врски[уреди | уреди извор]