946 Поезија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
946 Поезија
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено во Хајделберг
Откриено 11 февруари 1921
Ознаки
1921 JC
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600,5)
Апхел 3,561 АЕ
Перихел 2,675 АЕ
3,118 АЕ
Занесување 0,142
5,505 a
141,253°
Наклон 1,433°
69,705°
39,917°

946 Поезијатемидски астероид од главниот астероиден појас кој е во орбита околу Сонцето. Астероидот е откриен од Макс Волф на 11 февруари 1921 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]