901 Брунзија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
901 Брунзија
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено30 август 1918
Ознаки
1918 EE; A905 VD;
1941 MH; 1948 VJ;
1970 EP1
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Афел2,717 ае
Перихел1,731 ае
2,224 ае
Занесеност0,221
3,317 а
82,187°
Наклон3,444°
265,307°
68,111°

901 Брунзијаастероид од типот S[1] која припаѓа на Флориното семејство од главниот астероиден појас кој е во орбита околу Сонцето. Астероидот е откриен од Макс Волф на 30 август 1918 година. Неговиот вртежен период е 3,136 часови[2].

Орбита на астероидот 901 Брунзија и неговата положба во Сончевиот систем

Надворешни врски[уреди | уреди извор]