900 Розалинда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
900 Розалинда
900Rosalinde (Lightcurve Inversion).png
Тридимензионален модел на 900 Розалинда заснован на нејзината светлосна крива.
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено10 август 1918
Ознаки
1918 EC
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600,5)
Афел2,874 ае
Перихел2,072 ае
2,473 ае
Занесеност0,162
3,890 а
145,707°
Наклон11,564°
182,533°
121,436°

900 Розалиндаастероид од главниот астероиден појас кој е во орбита околу Сонцето. Астероидот е откриен од Макс Волф на 10 август 1918 година. Именуван е по лик во операта на Јохан Штраус Лилјакот.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Paul Herget, The Names of the Minor Planets (1955)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]