90. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од 90-ти западен меридијан)
Прејди на: содржини, барај
90. западен меридијан се наоѓа во Земја
90°
90. западен меридијан

90. меридијан западно од Гринич (90° ЗГД) — меридијан што се протега од северниот пол, низ Северниот Леден Океан, Северна Америка, Мексиканскиот Залив, Средна Америка, Тихиот Океан, Јужниот Океан, и Антарктикот до јужниот пол.

На Антарктикот, меридијанот ја исцртува западната граница на антарктичката територија на Чиле. Краиштата на запад од ова место се ничија земја.

Овој меридијан образува голема кружница со 90. источен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од северниот пол, па на југ сè до јужниот, 90° ЗГД минува низ:

Координати Земја, територија, море Белешки
90°00′ СГШ 90°00′ ЗГД / Северен Леден Океан
81°54′ СГШ 90°00′ ЗГД /  Канада Нунавут — остров Елсмир
81°01′ СГШ 90°00′ ЗГД / Нансенова Драга
80°31′ СГШ 90°00′ ЗГД /  Канада Нунавут — остров Аксел Хајберг
78°17′ СГШ 90°00′ ЗГД / Норвешки Залив
77°22′ СГШ 90°00′ ЗГД /  Канада НунавутГреамов Остров
77°13′ СГШ 90°00′ ЗГД / Норвешки Залив
76°50′ СГШ 90°00′ ЗГД /  Канада Нунавут — островите Северен Кент и Девон
74°34′ СГШ 90°00′ ЗГД / проток Бароу
74°04′ СГШ 90°00′ ЗГД /  Канада Нунавут — остров Принц Леополд
73°59′ СГШ 90°00′ ЗГД / затон Принц-регент
72°04′ СГШ 90°00′ ЗГД /  Канада НунавутБафинов Остров
71°31′ СГШ 90°00′ ЗГД / Бутиски Залив
69°07′ СГШ 90°00′ ЗГД /  Канада Нунавут — неколку острови, вклуч. Хелен и копното
63°46′ СГШ 90°00′ ЗГД / Хадсонов Залив
57°01′ СГШ 90°00′ ЗГД /  Канада Манитоба
Онтарио — од 56°13′ СГШ 90°00′ ЗГД / 
48°03′ СГШ 90°00′ ЗГД /  САД Минесота
47°49′ СГШ 90°00′ ЗГД / езеро Супериор
46°41′ СГШ 90°00′ ЗГД /  САД Мичиген
Висконсин — од 46°19′ СГШ 90°00′ ЗГД / 
Илиноис — од 42°30′ СГШ 90°00′ ЗГД / 
Мисури — од 37°58′ СГШ 90°00′ ЗГД / 
Арканзас — од 36°00′ СГШ 90°00′ ЗГД / 
Тенеси — од 35°33′ СГШ 90°00′ ЗГД / , минува низ Мемфис (во 35°08′ СГШ 90°00′ ЗГД / )
Мисисипи — од 35°00′ СГШ 90°00′ ЗГД / 
Луизијана — од 31°00′ СГШ 90°00′ ЗГД / , минува веднаш источно од Њу Орлеанс (во 29°58′ СГШ 90°03′ ЗГД / )
29°13′ СГШ 90°00′ ЗГД / Мексикански Залив
21°10′ СГШ 90°00′ ЗГД /  Мексико Јукатан
Кампече — од 20°28′ СГШ 90°00′ ЗГД / 
17°49′ СГШ 90°00′ ЗГД /  Гватемала
13°57′ СГШ 90°00′ ЗГД /  Ел Салвадор
13°41′ СГШ 90°00′ ЗГД / Тихи Океан Минува веднаш западно од островот Геновеза, Галапагос,  Еквадор (во 0°19′ СГШ 89°58′ ЗГД / )
Минува веднаш источно од островот Санта Фе, Галапагос,  Еквадор (во 0°49′ ЈГШ 90°02′ ЗГД / )
60°00′ ЈГШ 90°00′ ЗГД / Јужен Океан
72°28′ ЈГШ 90°00′ ЗГД / Антарктика Граница помеѓу ничија територија (на запад) и покраината Чилеанска Актарктика (на исток),  Чиле

Поврзано[уреди | уреди извор]