899 Јокаста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
899 Јокаста
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено3 август 1918
Ознаки
1918 EB
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Афел3,489 АЕ
Перихел2,333 АЕ
2,911 АЕ
Занесеност0,199
4,967 А
157,349°
Наклон12,432°
252,824°
126,098°

899 Јокастаастероид од главниот астероиден појас кој е во орбита околу Сонцето. Астероидот е откриен од Макс Волф на 3 август 1918 година. Била една од петте астероиди вклучени во трудот од 1993 година за преминливи комети, чие истражување вклучило аматерски астрономи на кои им било дозволено да го користат вселенскиот телескоп „Хабл“. Да не се поистоветува со Јокаста, месечина на Јупитер.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]