Прејди на содржината

895 Хелио

Од Википедија — слободната енциклопедија
895 Хелио
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено11 јули 1918
Ознаки
1918 DU
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување109,79 а (40100 d)
Афел3.6686 ае (548.81 )
Перихел2.7362 ае (409.33 Gм)
3.2024 ае (479.07 Gм)
Занесеност0,14558
5,73 а (2093,2 d)
241,229°
0° 10м 19.164с / ден
Наклон26,077°
264,704°
178,108°
Земјино НРОП1.75069 ае (261.899 Gм)
Јупитерово НРОП1.60187 ае (239.636 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,019
Физички особености
Среден полупречник
70,95 ± 1,75 km,[1] 148,43 ± 5,02 km[2]
Маса(9,87 ± 6,05) × 1018 kg[2]
Средна густина
5,76 ± 3,58 g/cm3[2]
9.3959 h (0.39150 d)
9,3959 h[1]
0,0420 ± 0,002[1]
FCB/B[1]
8,3[1]

895 Хелио — голем темен астероид од Главниот астероиден појас[1] со пречник од 150 км. Бил открие на 11 јули 1918 година од Макс Волф.[1] Станува збор за астероид од типот B.[1]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 1,8 „JPL Small-Body Database Browser: 895 Helio“. Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 3 May 2016.
  2. 2,0 2,1 2,2 Carry, B. (December 2012), „Density of asteroids“, Planetary and Space Science, 73, стр. 98–118, arXiv:1203.4336, Bibcode:2012P&SS...73...98C, doi:10.1016/j.pss.2012.03.009. See Table 1.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]