894 Ерда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ерда
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено во Хајделберг
Откриено 4 јуни 1918
Ознаки
894 Ерда
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување 108,93 а (39785 d)
Апastron 3.4665 ае (518.58 )
Периastron 2.7769 ае (415.42 Gм)
3.1217 ае (467.00 Gм)
Занесување 0,11045
5,52 а (2014,6 d)
260,70°
0° 10м 43.32с / ден
Наклон 12,734°
190,63°
115,33°
Земјино НОПР 1.79224 ае (268.115 Gм)
Јупитерово НОПР 1.89116 ае (282.914 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар 3,169
Физички особености
Среден полупречник
18.27±0.9 km
4.6897 h (0.19540 d)
0.2300±0.025
9,6

894 Ердаастероид во орбита околу Сонцето.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „894 Erda (1918 DT)“. JPL Small-Body Database. NASA/Jet Propulsion Laboratory. http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=894;cad=1. 

НАдворешни врски[уреди | уреди извор]