884 Пријам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
884 Пријам
Откривање [1]
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделбершка опсерваторија
Откриено22 септември 1917
Ознаки
MPC ознака884 Пријам
Наречена по
Пријам
(старогрчка митологија)[2]
1917 CQ · 1929 XX
1938 KE
Јупитеров тројанец[3]
(Тројански логор)[4]
Орбитални особености [1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување98,49 а (35,973 d)       
Апхел5,8120 АЕ
Перихел4,5522 AU
5,1821 AU
Занесување0,1216
11,80 а (4,309 d)
207,45°
0° 5м 0.6с / ден
Наклон8,9139°
301,56°
335,63°
Јупитерово НОПР0,42 AU
Јупитеров Тисеранов параметар2,9610
Физички особености
Димензии96,29 км (пресметани)[5]
101.09±0.54 км[6]
119.99±2.13 км[7]
6.854±0.002 h[8]
6.8605±0.0005 h[9]
6.8615±0.0005 h[10]
6.866±0.004 h[11]
6.894±0.020 h[11]
0.037±0.001[7]
0.044±0.002[6]
0.057 (претпоставка)[5]
B–V = 0,718[1] · 0,820[10]
U–B = 0,229[1]
V–R = 0,450[12] · 0,460[10]
спектрална класа = D[1] · D[5][13]
8.71±0.25[13]
8,81[1][5][7]
8,98[6]
8.98±0.02[10]

884 Пријам — привремена ознака 1917 CQ редок вид на Јупитеров тројанец од Тројанскиот логор, со пречник приближно од 100 км. Откриен е на 22 септември 1917 година од германскиот астроном Макс Волф во Хајделбершката опсерваторија во јужна Германија.[3]

Според спектралната класа, темното и црвеникаво тело е припадник на ретката класа D. Од 2016 година, познати се 46 астероиди кои се припадници на оваа спектрален тип.[14] Во орбита е на следечкиот Тројански логор, во Јупитеровата L5 Лангранжијанова точка, 60° зад орбитата на гасовитиот џин (Погледајте Тројанците во астрономијата). Астероидот е во орбита на Сонцето на растојание од 4,6–5,8 АЕ еднаш на секои 11 години и 10 месеци (4.309 денови). Орбитата има занес од 0,12 и наклон од 9° во однос на еклептиката.[1] Астероидовиот набљудувачки лак почнува 2 месеци по неговата официјалната дата на откривање, а првите снимени набљудувања се направени во хајделберг во ноември 1917 година.[3]

Според истражувањата изведени од јапонскиот сателит Акари и мисијата NEOWISE на НАСА преку Широкозафатниот ифнрацрвно-прегледен истражувач, асероидот има пречници од 101,1 и 120,0 км и површината има албедо од 0,037 и 0,044.[6][7] Според Соработна астероидна светлокривна врска претпоставува за стандардно албедо за јаглеродни астероиди од 0,057 и пресметале пречник од 96,3 км, заснован на апсолутната величина од 8,81.[5]

Добиени се неколку светлосни криви од фотометриските набљудувања на астероидот. Добиен е вртежен период меѓу 6,85 и 6,90 часа со промена на светлинската величина од 0,23 и 0,40. Првите две сетлосни криви биле добиени од страна на Стефано Мотола во јануари 1993 година и октомври 2001 година, во соработка со Клас-Ингвар Лагерквист и Марко Делбо од соодветните Квинстабергова и Торинска опсерваторија, (U=3/2+).[11] Двете добро определени светлосни криви биле добиени и од Роберт Стивенс и Линда Френч при Центарот за изучување на Сончевиот систем и Веслијанскиот универзитет на Илиноис во јули 2010 годинаи јануари 2015 година со (U=3/3).[8][9] Во продолжение,набљудувањата украинските астрономи во август 010 година биле искористени за да се добие добро дефинирана светлосна крива со (U=3).[10]

Астероидот е наречен по Пријам, кралот на троја за време на Тројанската војна. Јупитеровите торјанци 624 Хектор и 3317 Парис се наречени по неговите синови Парис и Хектор (H 86).[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 „JPL Small-Body Database Browser: 884 Priamus (1917 CQ)“. Jet Propulsion Laboratory. http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=2000884. посет. 18 август 2016 г. 
 2. 2,0 2,1 Schmadel, Lutz D. (2007). Dictionary of Minor Planet Names – (884) Priamus. Springer Berlin Heidelberg. стр. 80. ISBN 978-3-540-00238-3. http://link.springer.com/referenceworkentry/10.1007/978-3-540-29925-7_885. посет. 18 август 2016 г. 
 3. 3,0 3,1 3,2 „884 Priamus (1917 CQ)“. Minor Planet Center. http://www.minorplanetcenter.net/db_search/show_object?object_id=884. посет. 18 август 2016 г. 
 4. „List of Jupiter Trojans“. Minor Planet Center. 20 јуни 2016. http://www.minorplanetcenter.net/iau/lists/JupiterTrojans.html. посет. 18 август 2016 г. 
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 „LCDB Data for (884) Priamus“. Asteroid Lightcurve Database (LCDB). http://www.minorplanet.info/PHP/GenerateALCDEFPage_Local.php?AstInfo=884%7CPriamus. посет. 18 август 2016 г. 
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 Mainzer, A.; Grav, T.; Masiero, J.; Hand, E.; Bauer, J.; Tholen, D.; McMillan, R. S.; Spahr, T.; и др. (ноември 2011 г). NEOWISE Studies of Spectrophotometrically Classified Asteroids: Preliminary Results. „The Astrophysical Journal“ том  741 (2): 25. doi:10.1088/0004-637X/741/2/90. Bibcode2011ApJ...741...90M. http://arxiv.org/pdf/1109.6407v1.pdf. посет. 18 август 2016 г. 
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 Usui, Fumihiko; Kuroda, Daisuke; Müller, Thomas G.; Hasegawa, Sunao; Ishiguro, Masateru; Ootsubo, Takafumi; Ishihara, Daisuke; Kataza, Hirokazu; и др. (октомври 2011 г). Asteroid Catalog Using Akari: AKARI/IRC Mid-Infrared Asteroid Survey. „Publications of the Astronomical Society of Japan“ том  63 (5): 1117–1138. doi:10.1093/pasj/63.5.1117. Bibcode2011PASJ...63.1117U. http://pasj.oxfordjournals.org/content/63/5/1117.full.pdf+html. посет. 18 август 2016 г. 
 8. 8,0 8,1 Stephens, Robert D.; Coley, Daniel R.; French, Linda M. (јули 2015 г). Dispatches from the Trojan Camp - Jovian Trojan L5 Asteroids Observed from CS3: 2014 October - 2015 January. „The Minor Planet Bulletin“ том  42 (3): 216–224. ISSN 1052-8091. Bibcode2015MPBu...42R.216S. http://adsabs.harvard.edu/cgi-bin/bib_query?bibcode=2015MPBu...42R.216S. посет. 18 август 2016 г. 
 9. 9,0 9,1 French, Linda M.; Stephens, Robert D.; Lederer, Susan M.; Rohl, Derrick A. (јануари 2011 г). The Lightcurve of Jovian Trojan Asteroid 884 Priamus. „The Minor Planet Bulletin“ том  38 (1): 2–3. ISSN 1052-8091. Bibcode2011MPBu...38....2F. http://adsabs.harvard.edu/cgi-bin/bib_query?bibcode=2011MPBu...38....2F. посет. 18 август 2016 г. 
 10. 10,0 10,1 10,2 10,3 10,4 Shevchenko, V. G.; Belskaya, I. N.; Slyusarev, I. G.; Krugly, Yu. N.; Chiorny, V. G.; Gaftonyuk, N. M.; Donchev, Z.; Ivanova, V.; и др. (јануари 2012 г). Opposition effect of Trojan asteroids. „Icarus“ том  217 (1): 202–208. doi:10.1016/j.icarus.2011.11.001. Bibcode2012Icar..217..202S. http://adsabs.harvard.edu/cgi-bin/bib_query?bibcode=2012Icar..217..202S. посет. 18 август 2016 г. 
 11. 11,0 11,1 11,2 Mottola, Stefano; Di Martino, Mario; Erikson, Anders; Gonano-Beurer, Maria; Carbognani, Albino; Carsenty, Uri; Hahn, Gerhard; Schober, Hans-Josef; и др. (мај 2011 г). Rotational Properties of Jupiter Trojans. I. Light Curves of 80 Objects. „The Astronomical Journal“ том  141 (5): 32. doi:10.1088/0004-6256/141/5/170. Bibcode2011AJ....141..170M. http://iopscience.iop.org/article/10.1088/0004-6256/141/5/170/pdf. посет. 18 август 2016 г. 
 12. Chatelain, Joseph P.; Henry, Todd J.; French, Linda M.; Winters, Jennifer G.; Trilling, David E. (јуни 2016 г). Photometric colors of the brightest members of the Jupiter L5 Trojan cloud. „Icarus“ том  271: 158–169. doi:10.1016/j.icarus.2016.01.026. Bibcode2016Icar..271..158C. http://adsabs.harvard.edu/cgi-bin/bib_query?bibcode=2016Icar..271..158C. посет. 18 август 2016 г. 
 13. 13,0 13,1 Veres, Peter; Jedicke, Robert; Fitzsimmons, Alan; Denneau, Larry; Granvik, Mikael; Bolin, Bryce; Chastel, Serge; Wainscoat, Richard J.; и др. (ноември 2015 г). Absolute magnitudes and slope parameters for 250,000 asteroids observed by Pan-STARRS PS1 - Preliminary results. „Icarus“ том  261: 34–47. doi:10.1016/j.icarus.2015.08.007. Bibcode2015Icar..261...34V. http://adsabs.harvard.edu/cgi-bin/bib_query?bibcode=2015Icar..261...34V. посет. 18 август 2016 г. 
 14. „JPL Small-Body Database Search Engine: [ spec. type = D (Tholen) or type = D (SMASSII) “]. JPL Solar System Dynamics. http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb_query.cgi?obj_group=all;obj_kind=all;obj_numbered=all;OBJ_field=0;ORB_field=0;combine_mode=OR;c1_group=OBJ;c1_item=Ay;c1_op=%3D;c1_value=D;c2_group=OBJ;c2_item=Ax;c2_op=%3D;c2_value=D;table_format=HTML;max_rows=100;format_option=comp;c_fields=AcBhBgBjBiBnBsAiArApAxAy;.cgifields=format_option;.cgifields=obj_kind;.cgifields=obj_group;.cgifields=obj_numbered;.cgifields=combine_mode;.cgifields=ast_orbit_class;.cgifields=table_format;.cgifields=com_orbit_class&query=1&c_sort=AcA. посет. 18 август 2016 г. 

External links[уреди | уреди извор]