883 Матеранија

Од Википедија — слободната енциклопедија
883 Матеранија
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено14 септември 1917
Ознаки
1917 CP; 1927 QK
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување98,60 а (36012 d)
Афел2.6836 ае (401.46 )
Перихел1.7946 ае (268.47 Gм)
2.2391 ае (334.96 Gм)
Занесеност0,19852
3,35 а (1223,8 d)
211,749°
0° 17м 39.012с / ден
Наклон4,7147°
285,565°
42,223°
Земјино НРОП0.785608 ае (117.5253 Gм)
Јупитерово НРОП2.64779 ае (396.104 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,605
Физички особености
5.64 h (0.235 d)
12,59

883 Матеранијатип S[1] астероид кој припаѓа на Флориното семејство во Главниот астероиден појас. Вртежниот период изнесува 5,64 часа[2].

Орбита на астероидот 883 Матеранија, и неговата положба во Сончевиот Систем на 01.01.2009 г. Рисунок NASA JPL Small Body Orbit Viewer applet

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „883 Matterania (1917 CP)“. JPL Small-Body Database. NASA/Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 3 May 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]