868 Лова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
868 Лова
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено26 април 1917
Ознаки
1917 BU
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600,5)
Апхел3,104 АЕ
Перихел2,304 АЕ
2,704 АЕ
Занесување0,148
4,447 a
107,930°
Наклон5,827°
116,019°
286,004°
Физички особености
Димензии52,47 км
41,3 ч
Албедо0,0524
Спектрален тип
типот C
10,22

868 Ловаастероид од главниот астероиден појас кој е во орбита околу Сонцето. Астероидот е откриен од Макс Волф на 26 април 1917 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]