863 Бенкоела

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
863 Бенкоела
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено9 февруари 1917
Ознаки
1917 BH
Орбитални особености[1]
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600,5)
Афел3,317 ае
Перихел3,083 ае
3,200 ае
Занесеност0,036
5,724 г
86,710°
Наклон25,396°
117,077°
93,681°

863 Бенкоелаастероид што орбитира околу Сонцето, откриена од германскиот астроном Макс Волф на 9 февруари 1917 година во Хајделберг.

10µ радиометрички податоци собрани од Кит Пик во 1975 дале пречник приближно од 34 километри.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Yeomans, Donald K., „863 Benkoela“, JPL Small-Body Database Browser, NASA Jet Propulsion Laboratory, Посетено на 2013-03-30.
  2. Morrison, D.; Chapman, C. R. (March 1976), „Radiometric diameters for an additional 22 asteroids“, Astrophysical Journal, 204, стр. 934–939, Bibcode:2008mgm..conf.2594S, doi:10.1142/9789812834300_0469.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]