818 Каптајнија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
818 Каптајнија
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено21 февруари 1916
Ознаки
1916 YZ
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување99,92 yr (36496 d)
Афел3.4695 ае (519.03 )
Перихел2.8693 ае (429.24 Gм)
3.1694 ае (474.14 Gм)
Занесеност0,094677
5,64 а (2060,9 d)
38,374°
0° 10м 28.848с / ден
Наклон15,664°
70,816°
293,096°
Земјино НРОП1.91242 ае (286.094 Gм)
Јупитерово НРОП2.0269 ае (303.22 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,138
Физички особености
Среден полупречник
24,725 ± 1,95 km
16.35 h (0.681 d)
0,1655 ± 0,029
9,3

818 Каптајнијаастероид во орбита околу Сонцето. Овој астероид е именуван според холандскиот астроном Јакоб Каптајн.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „818 Kapteynia (1916 YZ)“. JPL Small-Body Database. NASA/Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 4 May 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]