80-ти јужен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
80-ти јужен напоредник се наоѓа во Земја
80°
80-ти јужен напоредник
Карта на Антарктикот

80-тиот јужен напоредник (80° ЈГШ) е напоредник што лежи 80 степени јужно од екваторот.

Минува низ Антарктикот и антарктичките ледени гребени.

Низ светот[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, напоредникот 80° ЈГШ минува низ:

Земја, територија, море Белешки
Источен Антарктик Минува јужно од Ејмериевиот Леден Гребен, Вилксовата Земја и Викториината Земја
Росов Леден Гребен Минува јужно од Росовиот Остров
Западен Антарктик Земја на Мери Берд
Филхнер-Ронеев Леден Гребен Беркнеров Остров

Поврзано[уреди | уреди извор]