798 Рута

Од Википедија — слободната енциклопедија
798 Рута
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено21 ноември 1914
Ознаки
1914 VT
Орбитални особености[1]
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600,5)
Афел3,143 ае
Перихел2,888 ае
3,015 ае
Занесеност0,042
5,236 а
292,512°
Наклон9,228°
214,536°
43,095°

798 Рутаастероид кој кружи околу Сонцето, откриена од страна на германскиот астроном Макс Волф на 21 ноември 1914 година.

Објектот е член на динамичкото Еошко семејство на астероиди, коешто најверојатно било образувано како последица на уништување на некое поголемо тело.[2]

Орбита на астероидот 798 Рута и неговата положба во Сончевиот Систем

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Yeomans, Donald K., „798 Ruth“, JPL Small-Body Database Browser, NASA Jet Propulsion Laboratory, Посетено на 2013-03-30.
  2. Veeder, G. J.; и др. (March 1995), „Eos, Koronis, and Maria family asteroids: Infrared (JHK) photometry“, Icarus, 114, стр. 186–196, Bibcode:1995Icar..114..186V, doi:10.1006/icar.1995.1053, CiteSeerX: 10.1.1.31.2739.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]