733 Мокија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
733 Мокија
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено во Хајделберг
Откриено 16 септември 1912
Ознаки
1912 PF
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600,5)
Апхел 3,615 АЕ
Перихел 3,180 АЕ
3,398 АЕ
Занесување 0,064
6,263 а
144,525°
Наклон 20,267°
341,183°
194,605°

733 Мокијаастероид кој орбитира околу Сонцето. Покривањето на објектот било набљудувано од страна на Оскар Каналес Морено на 1 октомври 2001 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]