71 фрагмент од една хронологија на случајот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

„71 фрагмент од една хронологија на случајот“ (германски: 71 Fragmente einer Chronologie des Zufalls) — австрискo-германски филм од 1994 година во режија на Михаел Ханеке, кој е автор и на сценариото. Главните улоги ги играат: Габриел Козмин Урдес, Лукас МИко и Ото Гринмандл.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Еден студент застанува на бензиска пумпа за да наполни бензин. Бидејќи нема доволно пари, тој оди до блискиот банкомат, но тој е расипан. Налутен, тој влегува во една банка, но таму има голем ред на чекање, така што се обидува да се пробие кон шалтерот, но тогаш го напаѓа едне од клиентите кои чекаат во редот. Студентот излегува од банката, оди до својот автомобил и го зема пиштолот...[1]

Наводи[уреди | уреди извор]