Прејди на содржината

707 Штајна

Од Википедија — слободната енциклопедија
707 Штајна
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено22 декември 1910
Ознаки
1910 LD
Орбитални особености
Епоха August 18, 2005 (ЈД 2453600.5)
Афел2,416 ае
Перихел1,945 ае
2,181 ае
Занесеност0,108
3,221 a
210,686°
Наклон4,272°
282,060°
90,516°

707 Штајнаастероид во орбита околу Сонцето.

Кај светлинската крива на 707 Штајна се забележува периодичност од 414 ± 10 часа, период во кој светлоста на објектот се менува по светлосна величина во интервалот 1.00 ± 0.15.[1]

Орбита на астероидот 707 Штајна и неговата положба во Сончевиот Систем

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Menke, John; и др. (October 2008), „Asteroid Lightcurve Analysis at Menke Observatory“, The Minor Planet Bulletin, Minor Planets Section of the Association of Lunar and Planetary Observers, 35 (4): 155–160, Bibcode:2008MPBu...35..155M

Надворешни врски[уреди | уреди извор]