707-ми Баталјон за посебни мисии

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
707-ми Баталјон за специјални мисии
2012.4.13 대테러팀 종합FTX (7368111994).jpg
Оперативци од баталјонот Бел тигар
Активна17 април 1982 – денес
Земја Јужна КорејаСеверна Кореја
Припадност Влада на Северна Кореја
Род Армија на Јужна Кореја
ВидСпецијална единица
УлогаКантер тероризам и спроведување на закон
ГолеминаОколу 200 мажи и жени
ШтабИчеон, Северна Кореја
ПрекариБел тигар

707-от баталјон за посебни мисии е специјална единица во војската на Република Кореја (Специјална Воена Команда).

Историја[уреди | уреди извор]

Единицата е формирана по Минхенскиот масакар, кој ја принуди владата на Јужна Кореја да создаде контра-терористичка единица за време на Олимпијадата во 1988   што ќе се одржи во Јужна Кореја. Единица има околу 200 мажи и жени организира во две нападни групи, една група за поддршка, и женска група која може да ги користи како телохранители или за операции каде што е потребно да не бидат откриени.[1][2]

707-миот БСМ, исто така, се е повикан од страна на владата на Јужна Кореја да се даде приоритет на потенцијалните контра-терористички операции против сите можни закани на Јужна Кореја.[3] Единицата на Јужна Кореја има приоритет кон контра-терористички операции и брза реакција со употреба на сила. Војниците на единицата – познати по својата црна берета (пред стандардизација на црната берета за сите активни војници) – се задолжени со спроведување на урбаните контра терористички мисии, ја сочинуваат армијата и се дел од групата за брза-реакција и силата за итни случаи. [4] The battalion's nickname is 'White Tiger.'[5] Прекар на баталјонот е "Бел Тигар".

Модулот исто така има мал број на жени во групата оперативци. Тие се користат во контра-терористички операции каде застапеноста на жената не се гледа како закана пред терористот.

Обука[уреди | уреди извор]

Процесот на приклучување обично вклучува регрути од различни гранки на вооружените сили на Република Кореја кои аплицираат и се обидуваат да станат членови на елитните сили. Други се избрани од страна на нивните претпоставени во разните гранки на војската и исто така квалифицираат како нивните колеги. Процесот на селекција е многу ригорозен. Првите кандидати ќе бидат подложени на проверка, а потоа ќе поминат 10-дневна процедура во која се елиминирани 90% од пријавените.

Сите членови на 707. се СКУБА и квалификувани падобранци. Се известува дека членовите често вршат дневни вежби на ниски температури во снег и ќе пливаат во ладни езера без никаква термичка заштита.[6]

Баталјонот на 707-та специјална единица се обучува со странски партнери, како што се Делта силите на САД, ФБИ ХРТ, британски САС, руската Алфа група, францускиот ГИГН, канадскиот ЏТФ2, Хонгконг СДУ и сингапурскиот СТАР. Целта е да се доживеат и да се зголемат односите и размена со заедниците на меѓународните специјални сили.[7][8]


Баталјонот, исто така, поседува и управува со комплексна обука за борба против тероризмот за специјална воена команда на Армијата на Република Кореја и е домаќин на мулти-национална обука за борба против тероризмот.[9]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]