6Q6

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

6Q6 е мал дел од свиток најден во пештерата 6 кај Кумран. Содржината на овој свиток е од Песна над песните 1:1-7 на хебрејски јазик. Заедно со други три свитоци најдени во пештерата 4, овој свиток претставува единствен сведок за „песна над песните“ како дел од Свитоците од Мртвото Море. Ракописот е датиран дека потекнува од 50 година од нашата ера.

Поврзано[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]