693 Цербинета

Од Википедија — слободната енциклопедија
693 Цербинета
Откривање
ОткривачАвгуст Копф
Откриено воХајделберг
Откриено21 септември 1909
Ознаки
1909 HN, 1949 QB, 1949 SW1, 1952 DR3
Орбитални особености
Епоха 9 декември 2004 (ЈД 2457000.5)
Афел3,037 ае
Перихел2,851 ае
2,944 ае
Занесеност0,0315
5,05 а
23,326°
Наклон14,19°
351,876°
289,211°

693 Цербинета е мала планета којашто кружи околу Сонцето, откриена од страна на Август Копф на 21 септември 1909 година во Хајделберг.[1] Објектот е наречен по ликот од операта „Аријадна на Наксос“ од Рихард Штраус.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „693 Zerbinetta“. База на мали небесни тела на JPL. Лабораторија за реактивен погон. SPK-ID: 2000693. Посетено на 2015-05-18. (англиски)
  2. „Discovery Circumstances: Numbered Minor Planets“. Minor Planet Center. Посетено на 2015-05-18.

Further reading[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

693 ЦербинетаБаза на мали небесни тела на JPL