693 Цербинета

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
693 Цербинета
Откривање
ОткривачАвгуст Копф
Откриено воХајделберг
Откриено21 септември 1909
Ознаки
1909 HN, 1949 QB, 1949 SW1, 1952 DR3
Орбитални особености
Епоха 9 декември 2004 (ЈД 2457000.5)
Апхел3,037 АЕ
Перихел2,851 АЕ
2,944 АЕ
Занесување0,0315
5,05 а
23,326°
Наклон14,19°
351,876°
289,211°

693 Цербинета е мала планета којашто орбитира околу Сонцето, откриена од страна на Август Копф на 21 септември 1909 година во Хајделберг.[1] Објектот е наречен по ликот од операта „Аријадна на Наксос“ од Рихард Штраус.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „693 Zerbinetta“. JPL датотека за мали тела. Млазно-погонска лабораторија. SPK-ID: 2000693. Посетено на 2015-05-18.
  2. „Discovery Circumstances: Numbered Minor Planets“. Minor Planet Center. Посетено на 2015-05-18.

Further reading[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

693 ЦербинетаБаза на мали небесни тела на JPL