682 Хагар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
682 Хагар
Откривање
ОткривачАвгуст Копф
Откриено воХајделберг
Откриено17 јуни 1909
Ознаки
1909 HA; 1943 GK;
1953 VU3; 1975 VO5
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600,5)
Апхел3,115 АЕ
Перихел2,190 АЕ
2,653 АЕ
Занесување0,174
4,321 a
73,688°
Наклон11,491°
190,947°
105,059°

682 Хагар се претпоставува дека е евномски астероид. Неговите спектрални карактеристики се непознати.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]