681 Горго

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
681 Горго
000681-asteroid shape model (681) Gorgo.png
Откривање
ОткривачАвгуст Копф
Откриено воХајделберг
Откриено13 мај 1909
Ознаки
1909 GZ
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600,5)
Афел3,426 ае
Перихел2,787 ае
3,106 ае
Занесеност0,103
5,475 a
143,027°
Наклон12,564°
178,132°
119,570°

681 Горгоастероид кој орбитира околу Сонцето.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]