680 Женовева

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
680 Женовева
Откривање
Откривач Август Копф
Откриено во Хајделберг
Откриено 22 април 1909
Ознаки
1909 GW
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600,5)
Апхел 4,053 АЕ
Перихел 2,271 АЕ
3,162 АЕ
Занесување 0,282
5,622 а
42,305°
Наклон 17,595°
38,718°
244,307°
Физички особености
Димензии 84,69 ± 1,71[1] км
Маса (2,69 ± 0,04) × 1018[1] кг
Средна густина
8,45 ± 0,52[1] г/cm3

680 Женовеваasteroid кој орбитира околу Сонцето.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Carry, B. (December 2012), "Density of asteroids", Planetary and Space Science 73: 98–118, Bibcode:2012P&SS...73...98C, arXiv:1203.4336, doi:10.1016/j.pss.2012.03.009.  See Table 1.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]