Прејди на содржината

672 Астарта

Од Википедија — слободната енциклопедија
672 Астарта
Откривање
ОткривачАвгуст Копф
Откриено воХајделберг
Откриено21 септември 1908
Ознаки
1908 DY
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600,5)
Афел2,899 ае
Перихел2,215 ае
2,557 ае
Занесеност0,134
4088 a
314,084°
Наклон11,132°
344,025°
309,138°

672 Астартаастероид којо кружи околу Сонцето.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]