610 Валеска

Од Википедија — слободната енциклопедија
610 Валеска
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено26 септември 1906
Ознаки
1906 VK
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Афел3,888 ае
Перихел2,270 ае
3,079 ае
Занесеност0,263
5,403 a
90,820°
Наклон12,734°
20,654°
359,503°

610 Валескаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 26 септември 1906 година. Словенското потекло на зборот означува славен владетел.

Орбита на астероидот 610 Валеска и неговата положба во Сончевиот Систем

Надворешни врски[уреди | уреди извор]