609 Фулвија

Од Википедија — слободната енциклопедија
609 Фулвија
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено24 септември 1906
Ознаки
1906 VF
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Афел3,212 ае
Перихел2,960 ае
3,086 ае
Занесеност0,041
5,421 a
159,667°
Наклон4,178°
165,553°
120,930°

609 Фулвијаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 24 септември 1906 година.

Орбита на астероидот 609 Фулвија и неговата положба во Сончевиот Систем

Надворешни врски[уреди | уреди извор]