598 Октавија

Од Википедија — слободната енциклопедија
598 Октавија
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено13 април 1906
Ознаки
1906 UC
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Афел3,450 ае
Перихел2,072 ае
2,761 ае
Занесеност0,250
4,587 a
25,712°
Наклон12,236°
91,924°
291,323°

598 Октавијаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 13 април 1906 година.

Орбита на астероидот 598 Октавија и неговата положба во Сончевиот Систем

Надворешни врски[уреди | уреди извор]