597 Бандузија

Од Википедија — слободната енциклопедија
597 Бандузија
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено16 април 1906
Ознаки
1906 UB
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Афел3,056 ае
Перихел2,286 ае
2,671 ае
Занесеност0,144
4,365 a
155,598°
Наклон12,825°
36,754°
306,888°

597 Бандузијаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 16 април 1906 година.

Орбита на астероидот 597 Бандузија и неговата положба во Сончевиот Систем

Надворешни врски[уреди | уреди извор]