594 Миреј

Од Википедија — слободната енциклопедија
594 Миреј
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено27 март 1906
Ознаки
1906 TW
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Афел3,553 ае
Перихел1,708 ае
2,631 ае
Занесеност0,351
4,267 a
93,206°
Наклон32,582°
155,190°
76,955°

594 Мирејастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 27 март 1906 година.

Орбита на астероида 594 Миреј и неговата положба во Сончевиот Систем

Надворешни врски[уреди | уреди извор]