590 Томирис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
590 Томирис
590Tomyris (Lightcurve Inversion).png
Тридимензионален приказ на 590 Томирис заснова на светлосната крива.
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено во Хајделберг
Откриено 4 март 1906
Ознаки
1906 TO
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Апхел 3,231 АЕ
Перихел 2,775 АЕ
3,003 АЕ
Занесување 0,076
5,204 a
125,566°
Наклон 11,168°
106,274°
341,918°

590 Томирисастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 4 март 1906 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]