584 Семирамида

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
584 Семирамида
584Semiramis (Lightcurve Inversion).png
Тридимензинионален модел на 584 Семирамида заснован врз светлосната крива на објектот.
Откривање
ОткривачАвгуст Копф
Откриено воХајделберг
Откриено15 јануари 1906
Ознаки
1906 SY
Орбитални особености
Епоха 23 декември 1998 (ЈД 2451170,5)
Апхел2,929 АЕ
Перихел1,818 АЕ
2,374 АЕ
Занесување0,234
3,657 а
-126,303°
Наклон10,716°
282,481°
84,592°
Физички особености
Димензии51,78 ± 2,15[1] км
Маса(8,23 ± 5,77) × 1017[1] кг

584 Семирамида е мала планета којашто орбитира околу Сонцето и се наоѓа во Астероидниот појас. Од фотометриските набљудувања во Опсерваторијата Макс Еванс во текот на 2014 година е утврдено дека вртежниот период изнесува 5,0689 ± 0,0001 ч. Оваа вредност е во склад со резултатите од претходните истражувања.[2] Спектарот на објектот покажува дека тој е камен астероид од типот S (IV)[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Carry, B. (December 2012), „Density of asteroids“, Planetary and Space Science, 73, стр. 98–118, arXiv:1203.4336, Bibcode:2012P&SS...73...98C, doi:10.1016/j.pss.2012.03.009. See Table 1.
  2. Connour, Kyle; Wright, Tyler; French, Linda M. (April 2011), „Upon Further Review: VI. An Examination of Previous Lightcurve Analysis from the Palmer Divide Observatory“, The Minor Planet Bulletin, 42 (1): 4, Bibcode:2015MPBu...42....4C
  3. Sasaki, Takanori; и др. (November 2004), „Mature and Fresh Surfaces on the Newborn Asteroid Karin“, The Astrophysical Journal, 615 (2): L161–L164, Bibcode:2004ApJ...615L.161S, doi:10.1086/426431

Надворешни врски[уреди | уреди извор]