Прејди на содржината

582 Олимпија

Од Википедија — слободната енциклопедија
582 Олимпија
Откривање
ОткривачАвгуст Копф
Откриено воХајделберг
Откриено23 јануари 1906
Ознаки
1906 SO
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600,5)
Афел3,196 ае
Перихел2,022 ае
2,609 ае
Занесеност0,225
4,214 а
233,088°
Наклон30,017°
155,823°
310,010°
Физички особености
Димензии43,39 ± 1,49[1] км
Маса(0.43 ± 1.17) × 1018[1] кг

582 Олимпија е мала планета којашто кружи околу Сонцето.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Carry, B. (December 2012), „Density of asteroids“, Planetary and Space Science, 73, стр. 98–118, arXiv:1203.4336, Bibcode:2012P&SS...73...98C, doi:10.1016/j.pss.2012.03.009.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]