580 Селена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
580 Селена
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено17 декември 1905
Ознаки
1905 SE
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Апхел3,494 АЕ
Перихел2,973 АЕ
3,233 АЕ
Занесување0,080
5,814 a
93,455°
Наклон3,651°
99,376°
328,158°

580 Селенаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 17 декември 1905 година. Името Селена потекнува од старогрчката божица на Месечината.

Ова тело орбитира околу Сонцето скоро на средина меѓу орбитите на Марс и Јупитер. Орбиталното занесување е малку помало од она на Марс. Спорд податоците добиени од светлосната крива, Селена има вртежен период од 0,3947±0,0004 денови, или нешто под 9.5 часа.[1] За време на секоја ротација, привидната магнитуда се менува за 0,27. Приближниот пречник на овој астероид изнесува 46 км.[2] (некои извори тврдат дека изнесува и 56 км.) Албедото е околу 7%, и е споредливо со она на Земјината Месечина.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Antonini, Pierre (2005-05-16). „Courbes de rotation d'astéroïdes et de comètes“ (француски). Observatoire de Genève. Архивирано од изворникот на 8 July 2006. Посетено на 2006-06-12.
  2. „Occultation by (580) Selene“. RASNZ Occultation Section. 2005-01-18. Посетено на 2006-06-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]