564 Дуду

Од Википедија — слободната енциклопедија
564 Дуду
Откривање
ОткривачПаул Гец
Откриено воХајделберг
Откриено9 мај 1905 година
Ознаки
1905 QM
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600.5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување101,79 а (37.178 денови)
Афел3.5071 ае (524.65 )
Перихел1.9857 ае (297.06 Gм)
2.7464 ае (410.86 Gм)
Занесеност0,27697
4,55 а (1662,4 d)
106,652°
0° 12м 59.58с / ден
Наклон17,990°
70,761°
215,026°
Земјино НРОП0.993388 ае (148.6087 Gм)
Јупитерово НРОП1.72068 ае (257.410 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,223
Физички особености
Среден полупречник
24,785 ± 2,45 km
8.882 h (0.3701 d)
0,0484 ± 0,011
10,43

564 Дудуастероид во орбита околу Сонцето. Бил откриен на 9 мај 1905 година од германскиот астроном Паул Гец во Хајделберг, и е именуван по женски лик од делото Така говореше Заратустра од Фридрих Ниче.[2] Врз основа на набљудувањата направени со ИРАС, 564 Дуду има пречник од 49,57 ± 4,9 км, и албедо од 0,0484 ± 0,011, и апсолутна величина (H-вредност) од 10,43.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „564 Dudu (1905 QM)“. JPL Small-Body Database. NASA/Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 5 May 2016.
  2. Schmadel, Lutz D. (2003). Dictionary of Minor Planet Names. Springer. стр. 58. ISBN 3-540-00238-3.
  3. Tedesco, Edward F.; Noah, Paul V.; Noah, Meg; Price, Stephan D. (February 2002), „The Supplemental IRAS Minor Planet Survey“, The Astronomical Journal, 123 (2): 1056–1085, Bibcode:2002AJ....123.1056T, doi:10.1086/338320

Надворешни врски[уреди | уреди извор]