563 Сулејка

Од Википедија — слободната енциклопедија
563 Сулејка
Откривање
ОткривачПаул Гец
Откриено6 април 1905
Ознаки
1905 QK
Главен астероиден појас
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600.5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување108.45 а (39.611 денови)
Афел3.3510 ае (501.30 )
Перихел2.08094 ае (311.304 Gм)
2.71595 ае (406.300 Gм)
Занесеност0,23381
4,48 а (1634,9 d)
17,83 km/s
104,420°
0° 13м 12.72с / ден
Наклон10,229°
85,266°
336,919°
Земјино НРОП1.09695 ае (164.101 Gм)
Јупитерово НРОП1.99314 ае (298.170 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,298
Физички особености
Среден полупречник
26,645 ± 0,55 km
Маса~1,6×1017 kg
Средна густина
2,0? g/cм3
Екваториска површ. гравит.
~0,0149 m/s²
~0,0282 km/s
5.69 h (0.237 d)
0,2477 ± 0,010
Температура~169 K
S
8,63,[2] 8,50[1]

563 Сулејкаастероид во орбита околу Сонцето. Порано познат по привремената ознака 1905 QK, бил откриен од германскиот астроном Паул Гец на 6 април 1905 година во Хајделберг, Германија.[3]

Фотометриските набљудувања на овој астероид во опсерваторијата Окли Тере Хот, Индијана за време на 2006 година дале светлинска крива со период од 5,628 ± 0,002 h и промена на светлосната величина од 0,28 ± 0,01 m.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Yeomans, Donald K., „563 Suleika“, JPL Small-Body Database Browser, NASA Jet Propulsion Laboratory, Посетено на 7 May 2016.
  2. Warner, Brian D. (December 2007), „Initial Results of a Dedicated H-G Project“, The Minor Planet Bulletin, 34, стр. 113–119, Bibcode:2007MPBu...34..113W.
  3. „Numbered Minor Planets 1–5000“, Discovery Circumstances, IAU Minor Planet center, Посетено на 2013-04-07.
  4. Ditteon, Richard; Hawkins, Scot (September 2007), „Asteroid Lightcurve Analysis at the Oakley Observatory - October-November 2006“, The Minor Planet Bulletin, 34 (3), стр. 59–64, Bibcode:2007MPBu...34...59D.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]