5542 Мофат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
5542 мофат
Откривање [1]
ОткривачОпсерваторија Перт
Откриено воОпсерваторија Перт
Откриено6 август 1978
Ознаки
Наречена по
Етелвин Мофат
(Австралиски филантроп)
1978 PT4 · 1986 LL
главен појас[1][2] ·
Марија[3][4] · Евномија[5]
Орбитални особености [2]
Епоха 23 March 2018 (JD 2458200.5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување39.71 г (14,505 д)
Афел3.0022 AU
Перихел2.1727 AU
2.5874 AU
Занесеност0.1603
4.16 yr (1,520 d)
128.69°
0° 14м 12.48с / ден
Наклон15.877°
116.56°
263.20°
Физички особености
5,187 ± 0,001[6]
5,195 h[4]
0,21 (претпоставено)[5]
0,345 ± 0,055[7][8]
S (претпоставено)[5]
12.1[8]
12.3[2][5]
12,67 ± 0,25[9]

5542 Мофат, привремена ознака 1978 PT4, е маријански астероид од централните региони на астероидниот појас, со дијаметар од 9 километри. Бил откриен на 6 август 1978 година од астрономите во опсерваторијата Перт во Бикли, Австралија.[1] Веројатниот астероид од типот S има период на ротација од 5,19 часа.[5] Името го добил по Австралиецот Етелвин Мофат, донатор на оперваторијата.[1]

Орбита и класификација[уреди | уреди извор]

Мофат е член на семејството Марија (506),[3][4] големо средно појасно семејство на камени астероиди.[10] Алтернативно, исто така е доделено на каменото семејство Еуномија (502), едно од најистакнатите семејства во средниот главен појас со повеќе од 5.000 членови.[5]

Орбитира околу Сонцето во централниот главен појас на растојание од 2,2–3,0 AU еднаш на секои 4 години и 2 месеци (1.520 дена; полу-главна оска од 2,59 AU). Неговата орбита има орбитално занесување од 0,16 и наклон од 16° во однос на еклиптиката.[2] Набљудувачкиот лак на телото започнува со неговото прво набљудување во опсерваторијата Паломар во јули 1978 година, еден месец пред неговото официјално откритие во Бикли.[1]

Физички карактеристики[уреди | уреди извор]

Мофат е претпоставен каменен астероид од типот S.[5]

Период на ротација[уреди | уреди извор]

Во ноември 2011 година, ротационата светлосна крива на Мофат била добиена од фотометриските набљудувања на кинеските астрономи користејќи ги телескопите SARA на Југоисточната асоцијација за истражување во астрономијата во Кит Пик и CTIO. Анализата на кривата на светлина го дала период на ротација од 5,187 часа и варијација на осветленоста од 0,12 магнитуда (U=2+).[6] Ова го заменува претходниот резултат од фрагментарната светлосна крива на Алваро Алварез-Кандал што дала период од 5.195 часа со амплитуда од 0.27 светлинска величина (U=1).[4]

Дијаметар и албедо[уреди | уреди извор]

Според истражувањето спроведено од мисијата NEOWISE на истражувачот на НАСА со широко поле инфрацрвено истражување, Мофат има дијаметар од 8,597 километри, а неговата површина има високо албедо од 0,345.[7][8] Колаборативната врска со астероидна светлосна крива претпоставува албедо од 0,21 – добиено од 15 Евномија, родителското тело на семејството Евномија – и пресметува дијаметар од 10,06 километри врз основа на апсолутна величина од 12,3.[5]

Именување[уреди | уреди извор]

Оваа мала планета го добила името по Австралиецот Етелвин Мофат (моминско Винзар, родена 1926 година), донатое на откривачката опсерваторија Перт и директен потомок на Џон Фламстид (1646–1719), првиот кралски астроном. Официјалниот цитат за именување беше објавен од Центарот за мали планети на 2 септември 2001 година (M.P.C. 43380).[11]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „5542 Moffatt (1978 PT4)“. Minor Planet Center. Посетено на 23 May 2018.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „JPL Small-Body Database Browser: 5542 Moffatt (1978 PT4)“ (2018-04-23 last obs.). Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 23 May 2018.
 3. 3,0 3,1 „Asteroid 5542 Moffatt“. Small Bodies Data Ferret. Посетено на 23 May 2018.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 Alvarez-Candal, Alvaro; Duffard, René; Angeli, Cláudia A.; Lazzaro, Daniela; Fernández, Silvia (December 2004). „Rotational lightcurves of asteroids belonging to families“. Icarus. 172 (2): 388–401. Bibcode:2004Icar..172..388A. doi:10.1016/j.icarus.2004.06.008.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 5,5 5,6 5,7 „LCDB Data for (5542) Moffatt“. Asteroid Lightcurve Database (LCDB). Посетено на 23 May 2018.
 6. 6,0 6,1 Han, Xianming L.; Li, Bin; Zhao, Haibin; Liu, Wenjuan; Sun, Luming; Shi, Jingjing; и др. (April 2013). „Photometric Observations of 782 Montefiore, 3842 Harlansmith 5542 Moffatt, 6720 Gifu, and (19979) 1989 VJ“. The Minor Planet Bulletin. 40 (2): 99–100. Bibcode:2013MPBu...40...99H. ISSN 1052-8091.
 7. 7,0 7,1 Masiero, Joseph R.; Mainzer, A. K.; Grav, T.; Bauer, J. M.; Cutri, R. M.; Dailey, J.; и др. (November 2011). „Main Belt Asteroids with WISE/NEOWISE. I. Preliminary Albedos and Diameters“. The Astrophysical Journal. 741 (2): 20. arXiv:1109.4096. Bibcode:2011ApJ...741...68M. doi:10.1088/0004-637X/741/2/68.
 8. 8,0 8,1 8,2 Mainzer, A.; Grav, T.; Masiero, J.; Hand, E.; Bauer, J.; Tholen, D.; и др. (November 2011). „NEOWISE Studies of Spectrophotometrically Classified Asteroids: Preliminary Results“. The Astrophysical Journal. 741 (2): 25. arXiv:1109.6407. Bibcode:2011ApJ...741...90M. doi:10.1088/0004-637X/741/2/90. (catalog)
 9. Veres, Peter; Jedicke, Robert; Fitzsimmons, Alan; Denneau, Larry; Granvik, Mikael; Bolin, Bryce; и др. (November 2015). „Absolute magnitudes and slope parameters for 250,000 asteroids observed by Pan-STARRS PS1 - Preliminary results“. Icarus. 261: 34–47. arXiv:1506.00762. Bibcode:2015Icar..261...34V. doi:10.1016/j.icarus.2015.08.007.
 10. Nesvorný, D.; Broz, M.; Carruba, V. (December 2014). Identification and Dynamical Properties of Asteroid Families. Asteroids IV. стр. 297–321. arXiv:1502.01628. Bibcode:2015aste.book..297N. doi:10.2458/azu_uapress_9780816532131-ch016. ISBN 9780816532131.
 11. „MPC/MPO/MPS Archive“. Minor Planet Center. Посетено на 23 May 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]