541 Дебора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
541 Дебора
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено4 август 1904
Ознаки
1904 OO
Орбитални особености
Епоха 18 август 2005 (ЈД 2453600.5)
Афел2,964 ае
Перихел2,664 ае
2,814 ае
Занесеност0,053
4,721 a
189,813°
Наклон6,008°
267,869°
0,659°

541 Дебораастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 4 август 1904 година.

Наводи[уреди | уреди извор]