514 Армида

Од Википедија — слободната енциклопедија
514 Армида
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено24 август 1903
Ознаки
1903 MB
Орбитални особености
Епоха 18 Август 2005 (ЈД 2453600.5)
Афел3,187 ае
Перихел2,905 ае
3,046 ае
Занесеност0,046
5,316 a
25,561°
Наклон3,885°
268,988°
112,548°
Орбита на астероидот 514 Армида и неговата положба во Сончевиот Систем

514 Армида астероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 24 август 1903 година.