513 Центезима

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
513 Центезима
Откривање[1]
Откривач Макс Волф
Откриено во Хајделберг
Откриено 24 Август 1903
Ознаки
1903 LY
Орбитални особености
Епоха 18 април 2013
(ЈД 2456400.5)
Апхел 3,2566 АЕ
Перихел 2,7732 АЕ
3,0149 АЕ
Занесување 0,08017
5,24 a
282,23°
Наклон 9,7149°
184,52°
225,21°
Физички особености
Димензии 50km [1]
~25 м/с (56 mph)
5,23 hr[1]
Албедо 0,0885[1]
Спектрален тип
K[1]
9,7[1]

513 Центезима — 50 километарски астероид од главниот појас.[1] Станува збор за еден од главните членови на Еосовите астероиди. Многу малку се знае за овој астероид. Не се знае дали поседува природни сателити, па неговата маса останува непозната, и моќе само да се добие претпоставка. Откриен е на 24 август 1903 од страна на германскиот астроном Макс Волф.[1] Станува збор за неговиот 100 откриен астероид, па и оттука потекнува името што на латински значи „стотиот“. Како и сите помасивни тела, 513 Центезима се покорува на законите за гравитацијата, запишани со Ајнштајновите равенки за полињата,

Наводи[уреди | уреди извор]