51-ви северен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
51-ви северен напоредник се наоѓа во Земја
51°
51-ви северен напоредник

51-виот северен напоредник (51° СГШ) е напоредник кој лежи 51 степени северно од екваторот. Минува низ Европа, Азија, Тихиот Океан, Северна Америка и Атлантскиот Океан.

На оваа географска ширина, сонцето грее 16 часа и 33 минути за време на летната долгоденица, а 7 часа и 55 минути за време на зимската краткоденица.[1]

Поширокото подрачје на Лондон може да се опише како просторот помеѓу 51-виот и 52-риот напоредник.

Траса[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од нултиот меридијан (веднаш северно од Шефилдската парк-градина во Источен Сасекс, Англија), па на исток, 51° СГШ минува низ:

Координати Земја, територија, море Белешки
51°00′ СГШ 0°00′ ИГД /  Обединето Кралство Англија
51°00′ СГШ 0°58′ ИГД / Доверски Проток
51°00′ СГШ 2°00′ ИГД /  Франција
51°00′ СГШ 2°34′ ИГД /  Белгија
51°00′ СГШ 5°46′ ИГД /  Холандија во должина од околу 10 км (покраината Лимбург)
51°00′ СГШ 5°54′ ИГД /  Германија
51°00′ СГШ 14°15′ ИГД /  Чешка
51°00′ СГШ 14°34′ ИГД /  Германија
51°00′ СГШ 14°55′ ИГД /  Полска во должина од околу 4 км
51°00′ СГШ 14°58′ ИГД /  Чешка
51°00′ СГШ 15°06′ ИГД /  Полска во должина од околу 3 км
51°00′ СГШ 15°08′ ИГД /  Чешка во должина од околу 3 км
51°00′ СГШ 15°10′ ИГД /  Полска
51°00′ СГШ 23°57′ ИГД /  Украина
51°00′ СГШ 35°20′ ИГД /  Русија
51°00′ СГШ 49°19′ ИГД /  Казахстан
51°00′ СГШ 54°11′ ИГД /  Русија
51°00′ СГШ 56°29′ ИГД /  Казахстан во должина од околу 10 км
51°00′ СГШ 56°37′ ИГД /  Русија во должина од околу 9 км
51°00′ СГШ 56°45′ ИГД /  Казахстан
51°00′ СГШ 57°18′ ИГД /  Русија
51°00′ СГШ 57°45′ ИГД /  Казахстан
51°00′ СГШ 58°36′ ИГД /  Русија
51°00′ СГШ 61°30′ ИГД /  Казахстан
51°00′ СГШ 79°53′ ИГД /  Русија
51°00′ СГШ 80°28′ ИГД /  Казахстан
51°00′ СГШ 81°05′ ИГД /  Русија
51°00′ СГШ 83°07′ ИГД /  Казахстан во должина од околу 5 км
51°00′ СГШ 83°11′ ИГД /  Русија во должина од околу 2 км
51°00′ СГШ 83°13′ ИГД /  Казахстан во должина од околу 15 км
51°00′ СГШ 83°26′ ИГД /  Русија
51°00′ СГШ 80°28′ ИГД /  Казахстан
51°00′ СГШ 97°50′ ИГД / Монголија Монголија
51°00′ СГШ 102°15′ ИГД /  Русија
51°00′ СГШ 119°37′ ИГД /  Кина Внатрешна Монголија
Хејлунгџанг
51°00′ СГШ 127°00′ ИГД /  Русија
51°00′ СГШ 140°38′ ИГД / Татарски Проток
51°00′ СГШ 142°14′ ИГД /  Русија островот Сахалин
51°00′ СГШ 143°36′ ИГД / Охотско Море
51°00′ СГШ 156°46′ ИГД /  Русија полуостровот Камчатка
51°00′ СГШ 156°51′ ИГД / Тихи Океан минува веднаш јужно од островот Аматигнак, Алјаска, Flag of the United States.svg САД
минува веднаш северно од островот Ванкувер, Британска Колумбија,  Канада
51°00′ СГШ 127°31′ ЗГД /  Канада Британска Колумбија - минува низ местото Ревелстоук
Алберта - минува низ градот Калгари
Саскачеван
Манитоба
Онтарио
Квебек
51°00′ СГШ 58°48′ ЗГД / Залив Свети Лоренц
51°00′ СГШ 57°03′ ЗГД /  Канада Њуфаундленд и Лабрадор - островот Њуфаундленд
51°00′ СГШ 55°50′ ЗГД / Атлантски Океан минува веднаш северно од Грое, Њуфаундленд и Лабрадор,  Канада
51°00′ СГШ 4°32′ ЗГД /  Обединето Кралство Англија

Поврзано[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]