5011 Птах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
5011 Птах
Откривање
ОткривачКорнелис Јоханес ван Хаутен, Ингрид ван Хаутен-Груневелд и Том Герелс
Откриено24 септември 1960
Ознаки
Наречена по
Птах
6743 P-L
аполонски
пресекувачи на Марсовата орбита
Орбитални особености
Епоха 1 јануари 2007 (ЈД 2488070,5)
Афел2,450 ае (366,546 Гм)
Перихел0,818 ае (122,318 Гм)
1,634 ае
Занесеност0,500
2,092 г (763,949 д)
45,471 км/ч
159,679°
Наклон7,425°
9,556°
107,247°
Физички особености
Димензии1,1 - 2,6 км
h
17.1

5011 Птах — мошне отстапувачки аполонски астероид од групата на пресекувачите на Марсовата орбита откриен во 1960 г. и наречен по египетскиот бог Птах. Минува на растојание од 30 Гм (0,2 ае) од Земјата 15 пати помеѓу 1900 и 2100 г. Последен пат поминал на 21 јануари 2007 г. на оддалеченост од 29,6 Гм, а следното поминување ќе биде во 2027 г. на оддалеченост од 28,6 Гм.

Наводи[уреди | уреди извор]