50-ти јужен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
50-ти јужен напоредник се наоѓа во Земја
50°
50-ти јужен напоредник

50-тиот јужен напоредник (50° ЈГШ) е напоредник кој се наоѓа 50 степени јужно од Екваторот. Минува низ Атлантскиот и Индискиот и Тихиот Океан, како и низ Јужна Америка.

Започнувајќи од нултиот меридијан, па кон исток, 50° ЈГШ минува низ:

Координати Земја, територија, море Белешки
50°00′ ЈГШ 0°00′ ИГД /  Атлантски Океан
50°00′ ЈГШ 20°00′ ИГД /  Индиски Океан Веднаш јужно од островите Кергелен,  Француски јужни и антарктички територии
50°00′ ЈГШ 147°00′ ИГД /  Тихи Океан Веднаш јужно од Антиподските Острови, Нов Зеланд Нов Зеланд
50°00′ ЈГШ 74°53′ ЗГД /   Чиле Патагонски Архипелаг и копното
50°00′ ЈГШ 73°26′ ЗГД /   Аргентина
50°00′ ЈГШ 67°54′ ЗГД /  Атлантски Океан

Поврзано[уреди | уреди извор]