50-ти северен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
50-ти северен напоредник се наоѓа во Земја
50°
50-ти северен напоредник

50-тиот северен напоредник (50° СГШ) е напоредник што лежи 50 степени северно од екваторот. Минува низ Европа, Азија, Тихиот Океан, Северна Америка и Атлантскиот Океан.

На оваа географска должина сонцето грее 16 часа и 22 минути за време на летната долгоденица, а 8 часа и 4 минути завреме на зимската краткоденица.[1]

На 21 јуни сонцето се наоѓа на 63,83 степени на небото, а на 21 декември ја зазема положбата 16,17 степени.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, напоредникот 50° СГШ минува низ:

Координати Земја, територија, море Белешки
50°00′ СГШ 0°00′ ИГД / канал Ламанш
50°00′ СГШ 1°15′ ИГД /  Франција Горна Нормандија
Пикардија
Север-Па де Кале
50°00′ СГШ 4°10′ ИГД /  Белгија Валонија
50°00′ СГШ 4°40′ ИГД /  Франција Шампања-Ардени - долж ~ 10 км
50°00′ СГШ 4°49′ ИГД /  Белгија Валонија
50°00′ СГШ 5°49′ ИГД /  Луксембург
50°00′ СГШ 6°09′ ИГД /  Германија Рајнска област-Пфалц
Хесен
Рајнска област-Пфалц - минува низ центарот на градот Мајнц
Хесен
Баварија
50°00′ СГШ 12°26′ ИГД /  Чешка минува низ јужните делови на Прага
50°00′ СГШ 17°49′ ИГД /  Полска долж ~ 11 км
50°00′ СГШ 17°58′ ИГД /  Чешка долж ~ 10 км
50°00′ СГШ 18°07′ ИГД /  Полска минува веднаш јужно од Краков
50°00′ СГШ 23°10′ ИГД /  Украина минува низ градот Харков
50°00′ СГШ 37°57′ ИГД /  Русија Белгородска област - долж ~ 18 км
50°00′ СГШ 38°12′ ИГД /  Украина долж ~ 12 км
50°00′ СГШ 38°22′ ИГД /  Русија Белгородска област
Воронешка област
Ростовска област
Волгоградска област
50°00′ СГШ 47°15′ ИГД /  Казахстан
50°00′ СГШ 48°08′ ИГД /  Русија Саратовска област
50°00′ СГШ 48°51′ ИГД /  Казахстан
50°00′ СГШ 85°02′ ИГД /  Русија Алтајска Република
Tuva
50°00′ СГШ 89°58′ ИГД / Монголија Монголија
50°00′ СГШ 95°01′ ИГД /  Русија Тува
50°00′ СГШ 95°45′ ИГД / Монголија Монголија долж ~ 11 км
50°00′ СГШ 95°55′ ИГД /  Русија Тува - долж ~ 7 км
50°00′ СГШ 96°02′ ИГД / Монголија Монголија долж ~ 11 км
50°00′ СГШ 96°10′ ИГД /  Русија Тува
50°00′ СГШ 97°55′ ИГД / Монголија Монголија
50°00′ СГШ 107°13′ ИГД /  Русија Бурјатија - долж ~ 5 км
50°00′ СГШ 107°18′ ИГД / Монголија Монголија долж ~ 3 км
50°00′ СГШ 107°20′ ИГД /  Русија Бурјатија
Забајкалски крај
50°00′ СГШ 113°34′ ИГД / Монголија Монголија
50°00′ СГШ 115°12′ ИГД /  Русија Забајкалски крај
50°00′ СГШ 116°01′ ИГД / Монголија Монголија
50°00′ СГШ 116°20′ ИГД /  Русија Забајкалски крај
50°00′ СГШ 119°06′ ИГД /  Кина Внатрешна Монголија
Хејлунгџанг
50°00′ СГШ 127°29′ ИГД /  Русија Амурска област
Хабаровски крај
50°00′ СГШ 140°30′ ИГД / Татарски Проток
50°00′ СГШ 142°09′ ИГД /  Русија Сахалинска област - островот Сахалин
50°00′ СГШ 143°59′ ИГД / Охотско Море
50°00′ СГШ 155°23′ ИГД /  Русија Сахалинска област - островот Парамушир
50°00′ СГШ 155°24′ ИГД / Тихи Океан
50°00′ СГШ 127°19′ ЗГД /  Канада Британска Колумбија - островот Ванкувер и копното, минува веднаш северно од Келоуна
Алберта
Саскачеван
Манитоба - минува веднаш северно од Винипег
Онтарио
Квебек
50°00′ СГШ 66°54′ ЗГД / заливот Свети Лоренц минува веднаш северно од островот Антикости, Квебек,  Канада
50°00′ СГШ 57°45′ ЗГД /  Канада Њуфаундленд и Лабрадор - островот Њуфаундленд
50°00′ СГШ 56°46′ ЗГД / заливот Вајт
50°00′ СГШ 56°21′ ЗГД /  Канада Њуфаундленд и Лабрадор - островот Њуфаундленд
50°00′ СГШ 55°52′ ЗГД / Атлантски Океан заливот Конфјужн
50°00′ СГШ 55°33′ ЗГД /  Канада Њуфаундленд и Лабрадор - островот Њуфаундленд
50°00′ СГШ 55°31′ ЗГД / Атлантски Океан минува веднаш северно од архипелагот Сили, Англија,  Обединето Кралство
50°00′ СГШ 5°16′ ЗГД /  Обединето Кралство Англија - полуостров Лизард, Корнвол
50°00′ СГШ 5°10′ ЗГД / каналот Ламанш

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]