Прејди на содржината

5Д/Брорсен

Од Википедија — слободната енциклопедија
5Д/Брорсен
Кома од 5Д/Брорсен, како што се појави на 14 мај 1868 година, нацртана од Карл Кристијан Брунс
Откривање
ОткривачТеодор Брорсен
Откриена26 февруари 1846 година
Други
ознаки
1846 III; P/1846 D2; 1857 II;
P/1857 F1; 1868 I; 1873 VI;
1879 I
Орбитални особености A
ЕпохаMarch 31, 1879 [1]
Афел5.610 AЕ
Перихел0.5898 AЕ
Голема полуоска3.100 ае
Занесеност0.8098
Период5.461 а
Наклон29.382°
TЈупитер2.467
Последен перихел31 март 1879 година
Следен перихелИзгубена од 1879 година

5Д/Брорсен (позната и како „„Брорсенова комета“ или „Комета Брорсен“) била периодична Комета од семејството Јупитер откриена на 26 февруари 1846 година, од данскиот астроном Теодор Брорсен[1].

Перихел на 5Д/Брорсен бил на 25 февруари, само еден ден пред неговото откривање, а најблиску до Земјата поминал на 27 март, на растојание од 0,52 ае.

Како резултат на оваа блиска средба со Земјата, пречникот на комата на кометата се зголеми.

Јохан Фридрих Јулиус Шмит ја процени како 3 до 4 лачни минути на 9 март и од 8 до 10 лачни минути на 22 истиот месец.

На 22 април, тоа била околу 20 степени од северниот небесен пол. До крајот на ова прво појавување, орбиталниот период бил пресметан како 5,5 години. Откриено е дека блискиот пристап до Јупитер во 1842 година го ставил во неговата орбита за откривање.

Периодот од 5,5 години на кометата би значел дека привидите наизменично ќе се менуваат помеѓу добри и сиромашни. Како што се очекуваше, кометата биле пропуштена во нејзиното појавување во 1851 година, кога се приближи до Земјата само на 1,5 AЕ.

Орбитата на кометата сè уште била релативно неизвесна, влошена со приближувањето кон Јупитер во 1854 година. Карл Кристијан Брунс открил комета на 18 март 1857 година. Наскоро орбитата била пресметана и било откриено дека е Брорсен, 005Д, иако предвидувањата беа три месеци подоцна. Кометата била следена до јуни 1857 година, а орбитата тогаш била добро воспоставена. Набљудувачите објавиле дека кометата има светло јадро, речиси како ѕвезда.

Кометата била пропуштена во 1862 година, а следното закрепнување било во 1868 година. Блискиот пристап до Јупитер го скратил периодот доволно за да ја направи кометата видлива во 1873 година. да се набљудува најдолго до сега – четири месеци. Кометата била пропуштена во 1884 година, поради набљудување на околностите, но била пропуштена и во 1890 година, поволно привидување. Следното поволно појавување се случило во 1901 година, но пребарувањата не ја лоцирале кометата.

Следната сериозна потрага ја започнал Брајан Г. Марсден во 1963 година, кој верувал дека кометата исчезнала од постоењето, но ја пресметал орбитата за многу поволна појава од 1973 година. Јапонските набљудувачи интензивно ја пребаруваа кометата, но ништо не се нашле. Овој неуспех да се лоцира кометата, во врска со претходните обиди, го наведоа Марсден да заклучи дека кометата е изгубена.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „5D/Brorsen (Lost)“. Архивирано од изворникот на 2021-05-16. Посетено на 2021-12-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Комети со бројни ознаки
Претходна
4P/Faye
5Д/Брорсен Следна
6P/d'Arrest